Kornela Makuszyńskiego 9

ŻUCZKI

Grupa 7
(6-latki zerówka)

Nauczyciele pracujący w grupie Żuczki:

mgr Iwona Świrska
(wychowawca)

Małgorzata Margielewska

ZADANIA
DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZO-
OPIEKUŃCZE

Wiersz

„Jedz owoce”

Chcesz być zdrowy jedz owoce

bo owoce dobra rzecz

jeśli będziesz jadł codziennie

dobre zdrowie będziesz mieć.

Jabłko, gruszkę czy banana

zjadaj sobie co dzień z rana

do obiadu soczki bierz

by do nauki siły mieć

A gdy będziesz trochę chora

to cytrynkę zjedz z wieczora.

Jedz owoce więc codziennie

i pamiętaj by je myć

żeby długo, zdrowo żyć

Piosenka

„Malowała jesień”

Malowała jesień w parku wszystkie liście,

na czerwono, na brązowo, żółto i złociście.

La, la, la, la, la, la, la, la, la, la,

na czerwono, na brązowo, żółto i złociście.

1. Przyleciała sroczka i usiadła z boku,

przyglądała się, jak jesień barwi wszystko wokół.

La, la, la, la, la, la, la, la, la, la,

przyglądała się jak jesień barwi wszystko wokół.

1. Wietrzyk to zobaczył i pędzi po lesie,

kolorowe liście zrywa i ze sobą niesie.

La, la, la, la, la, la, la, la, la, la,

kolorowe liście zrywa i ze sobą niesie.

KĄCIK RODZICA
warto przeczytać

PŁATKI ŚNIADANIOWE- CZY WARTO?

Czekoladowe kuleczki, miodowe kółeczka, poduszeczki wypełnione słodkim mlecznym nadzieniem, cynamonowe kwadraty… kuszą ze sklepowych półek i telewizyjnego ekranu nie tylko dzieci, ale też dorosłych. Na opakowaniach śmieszne zwierzaki zapraszające do zakupu, często do opakowania dołączona jest niespodzianka dla dziecka: magnes na lodówkę, plastikowy bohater z ulubionej, modnej ostatnio kreskówki i wiele, wiele innych gadżetów.

Producenci twierdzą, że miska płatków zalana zimnym mlekiem UHT wyciągniętym prosto z lodówki to idealne, zbilansowane śniadanie…

Czy tak jest w istocie?

Co tak naprawdę kryją powszechnie dostępne płatki śniadaniowe dla dzieci?

Przyjrzyjmy się jednym z najpopularniejszych płatków śniadaniowych – czekoladowym kuleczkom zbożowym. Producent zapewnia, że płatki są zdrowe, zawierają niezbędne witaminy, żelazo oraz wapń. Można je zalewać mlekiem zarówno zimnym, jak i gorącym – kuleczki zmieniają smak mleka na „pysznie czekoladowy”. Ostatnie reklamy sugerują, że płatki zawierają nie więcej niż 9 g cukru na porcję 30 g płatków. Czyli ok. 1/3 porcji to cukier.

Skład: mąka pszenna pełnoziarnista 32,2%; kukurydziana, ryżowa, cukier, kakao 5,6%; glukoza, olej palmowy, sól, kakao o obniżonej zawartości tłuszczu 0,5%; regulator kwasowości: fosforan trójsodowy, aromat-wanilina. Substancje wzbogacające: witamina C, niacyna, kwas pantotenowy, witaminy: B6, B2, B1, kwas foliowy, witamina B12, węglan wapnia, żelazo zredukowane.

Wartości odżywcze w 100g:

Płatki zawierają mąkę pełnoziarnistą – pszenną (czyli nie mogą ich jeść dzieci z nietolerancją i alergią na gluten), za co duży plus. Niestety zawierają również mąkę kukurydzianą i ryżową w postaci drobnego grysu, która bardzo szybko chłonie wodę, szybko rozpuszcza się w żołądku, na krótko pozostawiając uczucie sytości.

Również niestety płatki zawierają dużo cukru oraz dodatek glukozy. Cukru jest w płatkach zdecydowanie za dużo, bo aż 35 g, czyli praktycznie 1/3 opakowania to sam cukier.

Cukier:

Sól

Płatki oprócz rafinowanego cukru zawierają również sól. Dodatek soli i cukru do produktu spożywczego sprawia, że nasz organizm uzależnia się od smaku tego produktu i niestety – potrafimy zjeść go znacznie więcej niż rzeczywiście potrzebujemy.

Olej palmowy

Płatki – kuleczki zawierają również olej palmowy. Jest to tłuszcz, który w większości składa się z nasyconych kwasów tłuszczowych, których powinniśmy unikać, gdyż spożywając regularnie mięso i nabiał dostarczamy już bardzo dużych ilości tych kwasów do naszego organizmu. Powszechnie używany w przemyśle spożywczym rafinowany olej palmowy prócz wysokiej wartości kalorycznej, na którą składają się głównie nasycone kwasy tłuszczowe, nie dostarcza niczego pożytecznego dla naszego organizmu.

Wanilina

Wanilina – aromat syntetyczny, który ma zastąpić smak drogiej, naturalnej wanilii. Aromat dodawany masowo do większości produktów „dla dzieci”, słodyczy, lodów. Uzależnia. Znajdziemy go w rejestrze Niebezpiecznych Związków Chemicznych (National Institutes of Health, NIH), może powodować alergie skórne i pokarmowe.

Witaminy

Producent płatków szczyci się tym, iż porcja płatków zawiera niezbędne witaminy, wapń i żelazo. Niestety są to składniki syntetyczne, dodane podczas procesu produkcji. Witaminy syntetyczne to najczęściej nieorganiczne substancje krystaliczne. Witaminy syntetyczne wchłaniają się dużo gorzej niż witaminy naturalne, duża ich część jest po prostu wydalana z organizmu, część z nich niestety lokuje się w wątrobie lub nerkach, obciążając te organy. Częsta podaż witamin syntetycznych może powodować, iż ich wchłanialność będzie nawet zerowa.

Podsumowanie:

Słodkie płatki śniadaniowe nie są zdrowym, zbilansowanym posiłkiem. Mają zbyt dużo cukru, na krótko pozostawiają uczucie sytości, napędzają apetyt, sprzyjają tyciu.

Mogą gościć w diecie dziecka wyłącznie od czasu do czasu i raczej jako deser lub drugie śniadanie, a nie pierwszy, bardzo ważny posiłek.