Obszar 8 Aktywność w gronie rodziny

 

 

PwR

OBSZAR NR 8 – AKTYWNOŚĆ W GRONIE RODZINY

        Ostatnimi czasy ruch stał się bardzo modny: fitness, jogging, łyżworolki, zumba… Wiadomo, że sport i ruch wpływają korzystnie na nasze samopoczucie i jakość życia. Dzięki 30 minutowej aktywności fizycznej dziennie unikamy zmęczenia, bólów głowy, spadku ciśnienia, senności i napięcia spowodowanego codziennymi obowiązkami. Jeżeli przy tej okazji możemy dodatkowo spędzić czas z własnym dzieckiem to jest to niepomiarkowana korzyść.

        Możliwości ruchowe przedszkolaków są ogromne dlatego współpraca
z rodzicami w tym zakresie jest nieodzowna. Rodzice muszą zrozumieć, że dla prawidłowego rozwoju psychofizycznego każde dziecko ma brać udział w zabawach ruchowych, ćwiczeniach gimnastycznych a także w grach i zabawach sportowych organizowanych w sali oraz na powietrzu.
            W naszym przedszkolu staramy się wspomagać rodziców organizując różnego rodzaju zajęcia, które są swego rodzaju wskazówkami ułatwiającymi wspólne zabawy z dziećmi. Gimnastyka ma być dla dziecka wesołą i radosną zabawą a dorosły powinien ćwiczyć razem
z dzieckiem. Wspólnie spędzony aktynie czas nie tylko sprzyja rozwojowi sprawności ruchowej, ale także pobudza wyobraźnię i fantazję.

Mamy świadomość tego, że dzieci sprawne ruchowo będą odznaczać się:

  • dobrym stanem zdrowia, gdyż ono w znacznym stopniu zależy od ruchu. Słaba koordynacja ruchowa (motoryczna) jest przyczyną braku motywacji i unikania ćwiczeń;
  • większą odpornością psychiczną i fizyczną. Odbywa się to poprzez możliwość wyładowywania nadmiaru energii, rozładowywania emocji i uwolnienia napięć podczas ćwiczeń i zabaw ruchowych;
  • pewnością siebie i zadowoleniem. Dzieci sprawne ruchowo odczuwają przyjemność
     z uczestniczenia w zabawach i ćwiczeniach gdyż mają świadomość, ile już potrafią. Są też dumne ze swojej samodzielności oraz zaradności;
  • lepszymi umiejętnościami społecznymi. Dzieci sprawne ruchowo łatwiej nawiązują kontakty z rówieśnikami, potrafią współpracować (np. zabawa terenowa – Szukamy ukrytego skarbu) i współdziałać w zespole (np. zabawy z piłką Dwa ognie) są akceptowane społecznie i często stają się przywódcami w grupie.

 

W  grupie 3 i 4 latków zorganizowano zajęcia gimnastyczno- ruchowe dla dzieci i rodziców. Nie tylko rozwijaliśmy naszą sprawność fizyczną i bawiliśmy się poprzez ruch, zacieśnialiśmy również więzi rodzinne i między ludzkie, uwrażliwialiśmy siebie i dzieci na dotyk drugiej osoby, delikatność oraz bezpieczną zabawę w grupie. Zajęcia miały uświadomić rodzicom, jak ważny jest ruch w życiu zarówno dziecka jak i dorosłej osoby. Pokazały również, że jest to świetna forma spędzania wspólnego czasu w gronie rodzinnym.

       W ramach tego obszaru na przełomie maja i czerwca zaplanowany jest Piknik rodzinny na sportowo. Odbywa się on corocznie w naszym przedszkolu Dzieci wspólnie z rodzicami biorą udział w zabawach integracyjnych, konkurencjach sportowych, biesiadują przy grillu, pieką kiełbaski, zajadają się pysznościami. Piknik corocznie cieszy się dużą popularnością, ponieważ dzieci mogą biegać ze swoimi rodzicami, natomiast rodzice, mogą spędzać niezapomniane chwile ze swoimi pociechami.

Aktywność w gronie rodziny zał. 1

SCENARIUSZ ZAJĘC Z UDZIAŁEM RODZICÓW

Aktywność w gronie rodziny – zdjęcia